Koronawirus


Przyszedł dla nas trudny czas, czas zmierzenia się z wirusem, jakiego jeszcze nie mieliśmy. Kilka miesięcy temu nikt się tego nie spodziewał,
a jednak globalne zagrożenie dotarło i do nas.

Jak sobie z tym radzić?


1.   Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub wróciłeś z zagranicy, bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną. Do poznańskiej stacji należy dzwonić na numer alarmowy 609 794 670, 61 8544800 lub na ogólnopolską infolinię NFZ tel.: 800 190 590. Do czasu wyjaśnienia sprawy pozostań w domu i unikaj kontaktu z innymi osobami.


2.   Jeśli masz objawy infekcji tj. gorączka 38 st. C, kaszel, katar i w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie byłeś za granicą oraz nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem najlepiej pozostań w domu. Do lekarza zgłoś się, jeśli poczujesz się znacznie gorzej lub wystąpi duszność. Możesz też zadzwonić do swojego Lekarza Rodzinnego. Wielu lekarzy udziela porad przez telefon, co jest oficjalnie dopuszczone w obecnym okresie.


3.   Jeśli jednak podejrzewasz, że możesz być zainfekowany koronawirusem, tj. masz objawy infekcji dróg oddechowych oraz wiesz, że miałeś kontakt z osobą zarażoną lub wróciłeś w ciągu ostatnich dwóch tygodni z zagranicy i potrzebujesz konsultacji lekarskiej, skontaktuj się najpierw telefonicznie:

- z infolinią NFZ, nr tel.: 800 190 590

- poznańską stacją sanitarno – epidemiologiczną pod nr tel.: 609 794 670 lub 61 8544800

- Izbą Przyjęć Szpitala Miejskiego im. J. Strusia (ul. Szwajcarska 3), nr tel. 61 8739 346

- w przypadku dzieci z Izbą Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera (ul. Szpitalna 27/33),  nr tel. 61 8491 444


Jeszcze raz podkreślam, bardzo ważny jest na początku kontakt telefoniczny. Pozwala to na uchronienie innych pacjentów jak również personel przed kontaktem z wirusem. Wchodzenie do Izby Przyjęć bez wstępnego ostrzeżenia naraża inne osoby na 2 tygodnie kwarantanny, co w przypadku personelu medycznego, może ostatecznie spowodować brak kadry medycznej do pracy!!!Dla pozostałych osób zalecam przede wszystkim:

1.      IZOLACJĘ: czyli pozostawanie w domu. Jest to ważne dla nas samych, a także innych osób… nawet jeśli sami nie będziemy mieli objawów lub tylko łagodny katar i kaszel, możemy wirusa przenieść na inne, słabsze osoby wywołując u nich śmiertelne powikłania. Osoba zakażająca nie musi mieć objawów. Obecnie nie wiemy tak naprawdę, kto jest nosicielem wirusa, dlatego tak ważna jest izolacja nas wszystkich. Dzieci bardzo często mogą właśnie nie mieć objawów, ale mogą być nosicielami i zakażać inne osoby, dlatego izolujmy je zwłaszcza od osób starszych. Wyjścia z domu są  uzasadnione jedynie do pracy i na niezbędne zakupy… Dwa najbliższe tygodnie to dla nas wszystkich okres kwarantanny…

2.      CZĘSTE MYCIE RĄK przez 30s: wystarczy zwykłe mydło. Wirus inaktywuje się pod wpływem zwykłego mydła… Można nim myć nawet telefony komórkowe. Umyj ręce:

- po zakupach i przebywaniu w miejscu publicznym

- po każdym kichaniu lub kaszlu

- podczas opieki nad chorym

- przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku

- przed jedzeniem

- po skorzystaniu z toalety

- kiedy ręce są widocznie zabrudzone

W przypadku braku możliwości umycia rąk, zalecane jest dezynfekowanie dłoni odpowiednim płynem. Warto go mieć w samochodzie, torebce, nawet kieszeni.

3.      OMIJANIE OKOLIC BŁON ŚLUZOWYCH: staramy się nie dotykać do ust, nosa, oczu, przez które wirus najłatwiej wnika do organizmu

4.      ZASŁANIANIE NOSA I UST PODCZAS KASZLU: to chroni przede wszystkim innych

5.      UNIKANIE BLISKICH KONTAKTÓW: nie podajemy sobie rąk, nie całujemy się, nie przytulamy

6.      STARAJMY SIĘ UTRZYMAĆ DYSTANS OD INNYCH OSÓB NA MIN 1 MNajbliższe 2 tygodnie będą dla nas kluczowe i to od nas zależy,

jak poradzimy sobie z tym wirusem!!!