Wymioty i biegunka u dziecka, objawy odwodnienia

Wiosna przynosi cieplejsze dni i mniej infekcji dróg oddechowych, ale wielu rodziców nadal zmaga się z problemem wymiotów i biegunki u dzieci. Te objawy mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak im przeciwdziałać.

 

Biegunka u Dziecka – Przyczyny
 

Biegunka u dziecka może mieć różne przyczyny, w tym:

 

- Wirusy: Szczególnie rotawirusy stanowią częsty powód biegunki (50-70% przypadków).

- Bakterie: E. coli, Salmonella, Campylobacter, Shigella, Yersinia to najczęstsze bakteryjne przyczyny biegunki.

- Biegunka podróżnych: Po powrocie z wakacji z różnych stron świata, warto pamiętać o biegunce podróżnych wywołanej przez E. coli lub Campylobacter.
 

Objawy Odwodnienia u Dziecka

 

Odwodnienie to poważny problem, który może wystąpić szybko, zwłaszcza u niemowląt. Oto objawy, na które warto zwrócić uwagę:

 

- Rzadsze lub w ogóle brak oddawania moczu: U niemowląt suche pieluchy. Są to wczesne objawy zbyt małej ilości płynów w organizmie.

- Apatia: Dziecko staje się ospałe i niechętne do przyjmowania płynów.

- Wysuszenie błon śluzowych: Sucha skóra i błony śluzowe oraz bladość skóry to wyraźny sygnał odwodnienia.

- Zapadnięcie się ciemienia przedniego u niemowląt: jest to jednak objaw trudny do określenia przez rodziców 

- Kiedy do lekarza? na pewno wtedy, kiedy pojawia się osłabienie, jednak nie ma na to  jednej odpowiedzi. Wiele zależy od intensywności wymiotów i biegunki oraz możliwości przyjmowania płynów. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, nie zwlekaj, zgłoś się do lekarza. 

 

Co Robić w Przypadku Biegunki?

 

Oto kilka kroków, które pomogą w leczeniu biegunki u dziecka:

- Nawadniaj dziecko doustnie: Podawaj napoje schłodzone, małymi łykami. Wybieraj napoje z elektrolitami dostępne w każdej aptece.

- Dodatkowo podaj probiotyk: Skraca czas trwania biegunki.

- Środki zapierające: Obecnie nie zaleca się.

- Zgłoś się do lekarza: Jeśli objawy nie ustępują lub są nasilone, do tego utrzymuje się gorączka, konieczna jest wizyta u pediatry.
 

Pamiętaj, że szybka reakcja i odpowiednie działania mogą pomóc uniknąć powikłań związanych z biegunką i odwodnieniem. Dbajmy o zdrowie naszych maluchów! 🌼👶 Pediatra, nefrolog dziecięcy | Poznań | dr n. med. Jolanta Sołtysiak | +48 667 868 388