Moczenie u dzieci - kiedy do lekarza?


Mokre majteczki i nieprawidłowe siusianie to częsty kłopot dzieci i rodziców. Zdolność trzymania i świadomego oddawania moczu rozwija się z wiekiem dziecka na skutek dojrzewania jego układu nerwowego i mięśniowego. Niemowlę oddaje mocz automatycznie przy odpowiednim wypełnieniu pęcherza moczowego. Dziecko w wieku około roku może odczuwać potrzebę oddawania moczu. Dziecko dwuletnie jest zwykle gotowe do nauki siusiania i jest to dobry moment na pożegnanie się z pieluszką. Kontrolę oddawania moczu dziecko osiąga najpierw w dzień, a nieco później w nocy. W kolejnych latach doskonali swoje umiejętności i po piątym roku życia trening siusiania powinien zostać zakończony.

Co zrobić, jeśli po tym okresie zdarzają się jeszcze mokre majteczki lub piżamki? 


Jeśli moczenie występuje wyłącznie w nocy, to jest to stosunkowo łagodne zaburzenie i potrafi ustąpić samoistnie z wiekiem dziecka. Jednakże może powodować u dziecka dyskomfort, nerwowość, zaniżenie samooceny i dlatego warto podjąć leczenie. Terapia jest ukierunkowana przede wszystkim na zmniejszenie uciążliwych objawów, a może nawet rozwiązać problem całkowicie. 


Jeśli Twoje dziecko moczy majteczki w dzień lub też często, np. raz na godzinę biega do toalety, albo też potrafi nie oddawać moczu przez np. 5 godzin przyjmując sporo płynów, to znaczy, że wymaga dokładniejszej, specjalistycznej oceny. Te zaburzenia mogą się przyczyniać do pojawienia się zakażeń układu moczowego i innych uszkodzeń dróg moczowych. W tym przypadku nie należy czekać zbyt długo. Im wcześniej zadziałamy, tym lepsze będą efekty. Warto wykonać badanie ogólne moczu i usg brzucha. Niezależnie od wieku dziecka, nie powinno dochodzić do zakażeń układu moczowego. Jeśli takie mają miejsce, należy to diagnozować. 


Pamiętaj też, że zaburzenia w oddawaniu moczu w większości przypadków są niezależne od dziecka i wymaganie od dziecka prawidłowego siusiania zwykle nie przynosi efektów. Zadaniem rodzica jest wspieranie dziecka również w tej przykrej sprawie.