Dobre bakterie

Dobre bakterie, to wszystkie bakterie wchodzące w skład mikrobioty jelitowej, czyli zespołu mikroorganizmów zasiedlających przewód pokarmowy. Bakterie stanowią główny jego składnik, jednakże w skład mikrobioty wchodzą także grzyby, a nawet wirusy. Ich działanie zaczyna się w przewodzie pokarmowym, gdzie wpływają na prawidłowe ruchy jelit, trawienie, czy  produkcję witamin. Poprzez kontakt z komórkami układu immunologicznego jelit mikrobiota odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie naszego systemu odpornościowego. Co ciekawe mikroflora jelitowa poprzez produkcję wielu substancji, które przenikają do krwi, wpływa również na pracę innych narządów. Wśród nich należy wymienić wątrobę, skórę, płuca, a nawet mózg.

Metabolizm mikrobioty jelitowej porównywalny jest do metabolizmu wątroby człowieka, stąd mikrobiota jelitowa nazywana jest często „superorganem”.  Masa tego narządu wg naukowców wynosi od 1,5 do 2 kg :)

Warto podkreślić, że pierwsze 1000 dni życia dziecka to najważniejszy okres tworzenia flory jelitowej. Rozwój jej zaczyna się już w okresie płodowym. Może się to wydawać niewiarygodne, ale badania naukowe doniosły, że pierwsze bakterie dziecko otrzymuje z krwi matki. Są one transportowane przez tzw. komórki dendrytyczne. 

Następny ważny moment to poród, ale siłami natury. Wtedy bowiem dziecko ma okazję skontaktować się z bakteriami probiotycznymi dróg rodnych matki. Poród drogą cięcia cesarskiego tego nie zapewnia.

Kolejny krok w budowaniu mikrobioty to karmienie piersią. Mleko matki zawiera nie tylko bakterie probiotyczne, ale także prebiotyki, czyli substancje, które nie są trawione przez przewód pokarmowy dziecka, ale stanowią ważną pożywkę dla dobrych bakterii. Tutaj ważna uwaga, mleka modyfikowane, obecnie bardzo zbliżone składem do mleka matki, nadal nie zawierają wszystkich możliwych prebiotyków, które posiada mleko naturalne. Jest to ważny argument przemawiający za karmieniem piersią.

Kolejny ważny element w rozwoju mikrobiomu jelitowego, to oczywiście unikanie antybiotyków. Terapia nimi jest niejednokrotnie konieczna, ale zanim zostaną zastosowane, warto się dobrze upewnić. 

Co jeszcze wpływa pozytywnie? Kontakt z innymi dziećmi i zwierzętami. Zatem mile widziane jest rodzeństwo oraz nasze domowe pupile :) 


A co z dietą? Ta również ma znaczenie. Popularne jest spożywanie jogurtów zawierających bakterie probiotyczne. Ważne są również prebiotyki. Naturalnie występują one w czosnku, cebuli, karczochach, a także w tradycyjnych ogórkach kiszonych. Można je spożywać codziennie, zatem pamiętajmy o dodawaniu ich do jedzenia, również małym dzieciom :)