Grypa


Drodzy Rodzice, wakacje zbliżają się ku końcowi, od września wraca szkoła, a co za tym idzie - czas infekcji…  Większość zachorowań są to zwykłe przeziębienia, czyli łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale niestety czasem mogą się  zdarzyć znacznie poważniejsze, np. grypa. 

Grypa to ostra choroba górnych dróg oddechowych wywołana przez wirusy  typu A i B. Przebiega zwykle z bardzo wysoką gorączką do 40 st. C, bólami mięśni, ogólnym osłabieniem, suchym i męczącym kaszlem, niewielkim katarem. Oprócz uporczywej gorączki, często trudnej do opanowania domowymi metodami, grypa może prowadzić do powikłań jak zapalenie ucha środkowego, angina paciorkowcowa czy ciężkie zapalenia płuc. Wówczas wymaga stosowania antybiotyków. Niejednokrotnie kończy się też hospitalizacją, zwłaszcza u małych dzieci i osób starszych.

Najlepszą profilaktyką grypy są szczepienia. Można je wykonać już u niemowląt od ukończenia 6 miesiąca życia.  U dzieci uprzednio nigdy nieszczepionych wymagane jest podanie 2 dawek szczepionki w odstępie 4 tygodni. Po  9 roku życia, a więc również u dorosłych, wystarczy podanie 1 dawki szczepionki, nawet jeśli jest to szczepienie wykonane po raz pierwszy w życiu.

Koszt szczepionki to ok 45 zł., a dla osób powyżej 65 roku życia zniżka wynosi 50%. Ważne jest zaszczepienie wszystkich osób w rodzinie, w tym dziadków, zwłaszcza jeśli w sezonie grypowym w domu jest dziecko poniżej 6 miesiąca życia, które nie może być szczepione, a które niestety jest w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu grypy.

Szczepienia można bezpłatnie wykonać u Lekarza Rodzinnego. Warto pomyśleć o tym już teraz, aby zdążyć podać małym dzieciom 2 dawki szczepionki przed szczytem zachorowania, który  w Polsce trwa od grudnia do końca marca. Pamiętajmy, że pomimo rozwoju medycyny, nadal lepiej jest zapobiegać niż leczyć…