Koronawirus - fakty i mity


W mediach krąży mnóstwo niepotwierdzonych informacji na temat koronawirusa mogących niepotrzebnie Państwa wprowadzić w błąd i wywołać duży niepokój. Poniżej chciałabym Państwu przedstawić kilka faktów i obalić niektóre mity dotyczące koronawirusa:


1.      Wirus COVID-19 może być przenoszony w obszarach o gorącym i wilgotnym klimacie

Wirus COVID-19 może przenosić się we WSZYSTKICH OBSZARACH, w tym w obszarach o gorącym i wilgotnym klimacie. Niezależnie od obszaru geograficznego należy stosować środki ochronne. Najlepszym sposobem ochrony przed COVID-19 jest częste mycie rąk. W ten sposób eliminuje się wirusy, które mogą znajdować się na rękach i unika się infekcji, która mogłaby wystąpić po dotyknięciu oczu, ust i nosa.


2.      Mróz i śnieg NIE MOGĄ zabić nowego koronawirusa.

Nie ma powodu sądzić, żeby niska tempratura otoczenia mogła zabić nowego koronawirusa lub inne choroby. Normalna temperatura ciała człowieka wynosi około 36,5 ° C do 37 ° C, niezależnie od temperatury zewnętrznej i pogody. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed nowym koronawirusem jest częste mycie rąk za pomocą wcierania substancji na bazie alkoholu lub mycie rąk mydłem i wodą.


3.      Kąpiel w gorącej wodzie nie zapobiega chorobie koronawirusowej

Kąpiel w gorącej wodzie nie uchroni przed zakażeniem COVID-19. Normalna temperatura naszego ciała wynosi około 36,5 ° C do 37 ° C, niezależnie od temperatury wanny lub prysznica. Gorąca kąpiel może bardziej narazić na oparzenie skóry niż zapobiec zakażeniu koronawirusem. Najlepszym sposobem ochrony przed COVID-19 jest częste mycie rąk.


4.      Nowego koronawirusa NIE MOGĄ przenosić komary

Do tej pory nie było żadnych informacji ani dowodów sugerujących, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary. Nowy koronawirus jest wirusem układu oddechowego, który rozprzestrzenia się głównie poprzez krople generowane, gdy zarażona osoba kaszle, kicha lub poprzez kropelki śliny i wydzieliny z nosa. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed nowym koronawirusem jest częste mycie rąk za pomocą wcierania substancji na bazie alkoholu lub mycie rąk mydłem i wodą. Unikaj także bliskiego kontaktu z każdym, kto kaszle i kicha.


5.      Czy suszarki do rąk skutecznie zabijają nowego koronawirusa?

Nie. Suszarki do rąk nie są skuteczne w zabijaniu 2019-nCoV. Aby uchronić się przed nowym koronawirusem, należy często myć ręce. Po umyciu rąk należy je dokładnie osuszyć, używając ręczników papierowych lub suszarki do rąk.


6.      Czy lampa do dezynfekcji z promieniowaniem ultrafioletowym może zabić nowego koronawirusa?

Lampy UV nie powinny być używane do sterylizacji rąk lub innych obszarów skóry, ponieważ promieniowanie UV może powodować podrażnienie skóry.


7.      Jak skuteczne są skanery termiczne w wykrywaniu osób zainfekowanych nowym koronawirusem?

Skanery termiczne skutecznie wykrywają tylko osoby, u których wystąpiła gorączka z powodu zakażenia nowym koronawirusem. Nie mogą jednak wykryć osób zarażonych, ale jeszcze nie mających gorączki. Dzieje się tak, ponieważ zakażone osoby chorują i rozwijają gorączkę dopiero po 2 do 10 dni od zakażenia. Zakażać mogą także osoby bez gorączki. 


8.        Czy rozpylanie alkoholu lub chloru na całe ciało może zabić nowego koronawirusa?

Nie. Rozpylanie alkoholu lub chloru po całym ciele nie zabije wirusów, które już dostały się do ciała. Rozpylanie takich substancji może być szkodliwe dla odzieży lub błon śluzowych (tj. oczu, ust). Należy pamiętać, że zarówno alkohol, jak i chlor mogą być przydatne do dezynfekcji powierzchni i należy je stosować zgodnie z odpowiednimi zaleceniami.


9.         Czy szczepionki przeciwko zapaleniu płuc chronią przed nowym koronawirusem?

Nie. Szczepionki przeciwko zapaleniu płuc, takie jak szczepionka przeciw pneumokokom i szczepionka przeciwko Haemophilus influenza typu B (Hib), nie zapewniają ochrony przed nowym koronawirusem. Wirus jest tak nowy i inny, że potrzebuje własnej szczepionki, która jest aktualnie opracowywana. Chociaż szczepionki przeciwko zapaleniu płuc nie są skuteczne przeciwko 2019-nCoV, nadal zaleca się ich wykonywanie.


10.        Czy regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może zapobiec infekcji nowym koronawirusem?

Nie. Nie ma dowodów, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną chroni ludzi przed zakażeniem nowym koronawirusem. Istnieją pewne ograniczone dowody, że regularne płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc ludziom szybciej zregenerować się po przeziębieniu. Jednak regularne płukanie nosa nie zapobiega infekcjom dróg oddechowych.


11.        Czy jedzenie czosnku może zapobiec infekcji nowym koronawirusem?

Czosnek to zdrowa żywność, która może mieć pewne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Jednak nie ma dowodów, że jedzenie czosnku może uchronić ludzi przed nowym koronawirusem.


12.        Czy nowy koronawirus wpływa jedynie na osoby starsze?

Nie. Ludzie w każdym wieku mogą zostać zainfekowani przez nowego koronawirusa (2019-nCoV). Starsi ludzie i osoby z wcześniej istniejącymi schorzeniami (takimi jak astma, cukrzyca, choroby serca) wydają się być bardziej podatni na ciężkie zachorowania. Dzieci chorują bardzo łagodnie, czasem nawet bezobjawowo. WHO zaleca osobom w każdym wieku stosowanie profilaktyki przed zakażeniem koronawirusem, na przykład poprzez przestrzeganie zasad higieny rąk.


13.        Czy antybiotyki są skuteczne w zapobieganiu i leczeniu nowego koronawirusa?

Nie. Antybiotyki nie działają przeciwko wirusom, tylko bakteriom. Nowy koronawirus (2019-nCoV) jest wirusem, dlatego antybiotyki nie powinny być stosowane jako środek zapobiegawczy lub leczniczy. Jednak jeśli osoba jest hospitalizowana z powodu 2019-nCoV, może otrzymywać antybiotyki, ponieważ możliwe jest nadkażenie bakteryjne, jako konsekwencja koronawirusa.


14.      Czy są jakieś specjalne leki zapobiegające nowemu koronawirusowi lub leczące go?

Do tej pory nie znaleziono konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa (2019-nCoV). Jednak osoby zakażone wirusem powinny otrzymać odpowiednią opiekę w celu złagodzenia i leczenia objawów, a osoby z ciężką postacią choroby powinny otrzymać kompleksową opiekę medyczną w warunkach szpitalnych. Cały czas prowadzone są badania nad nowym lekiem. Nadzieję budzi chlorochina – lek od lat stosowany na malarię i w chorobach reumatologicznych. Może on złagodzić ciężkie przebiegi zakażenia koronawirusem. Najlepszą metodą do walki z obecną pandemią byłaby szczepionka, ale na nią również czekamy.


Materiał opracowany na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). 
Zachęcam do korzystania z wiarygodnych źródeł informacji, np. na stronie Światowej Organizacji Zdrowia 
https://www.who.int/ lub Głównego Inspektora Sanitarnego https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/