Wakacje - czas na wspólny odpoczynek


Wakacja to okazja do wspólnego odpoczynku. Pisząc "wspólny" mam na myśli razem z dziećmi :) Każdy rodzic marzy o chwili dla siebie, ale nic nie jest bardziej wartościowe dla dziecka jak spędzenie czasu z rodzicami. Wbrew pozorom, rodzic jest nadal bardzo ważny dla dziecka i jego uwaga jest dla niego niezbędna :)

W czasie urlopu odłóżmy zatem tablety, telefony komórkowe i wyłączmy telewizor. 

Pamiętajmy, że urządzenia elektroniczne, choć tak kuszące, nie wpływają pozytywnie na nasze pociechy. Prowadzą do zaburzeń koncentracji i opóźnienia rozwoju mowy. Zmniejszają umiejętności społeczne, pogarszają poczucie tożsamości, wzmagają agresję i ryzyko depresji. Prowadzą ostatecznie do uzależnienia, kiedy życie bez tableta staje się wręcz niemożliwe...

Dzieci do 2 roku życie nie powinny w ogóle korzystać z urządzeń mobilnych, starsze maksymalnie do 2 godzin dziennie (w zależności od wieku), ale jednorazowo nie dłużej niż 15 - 20 minut. Najlepiej też nie codziennie.

Nie powinno się pozwalać dzieciom na korzystanie z tableta jako nagrody. Podnosi to jego atrakcyjność.


Zdecydowanie lepsze dla rozwoju dziecka jest zwyczajne granie w piłkę, jazda na rowerze, czytanie książki lub wspólna rozmowa. Słuchanie dziecka to kolejny ważny element jego rozwoju.


Wykorzystajmy zatem nasz urlop na przebywanie z dzieckiem. Ono na pewno tego potrzebuje. To dobra inwestycja w przyszłość :)